Uzupełnienia protetyczne stosuje się gdy w jamie ustnej brakuje jednego, kliku lub wszystkich zębów, albo obecne zęby są mocno zniszczone lub ich wygląd nie satysfakcjonuje pacjenta. Braki zębowe uzupełniamy za pomocą stałych lub ruchomych protez zębowych, dobranych indywidualnie do danego przypadku. Protezy zębowe stałe są zamocowane za pomocą specjalnego cementu lub przykręcane, do zębów własnych lub implantów, ich zdjęcie jest niemożliwe bez pomocy lekarza.

Przykłady protez stałych to:

• Korony – służą do całkowitego przykrycia zniszczonego zęba. Poprawiają kształt, położenie, barwę, wytrzymałość i szczelność odbudowy, gdy mniej inwazyjne metody nie są możliwe lub skuteczne.

• Mosty – uzupełniają braki od jednego do kilku zębów. Brakujący ząb jest dowieszony między koronami protetycznymi lub nakładami.

• Licówki – cienkie nakładki na zęby, które pozwalają skorygować niewielkie ubytki, kształt, wielkość i kolor. Licówki są świetnym rozwiązaniem do zamykania diastemy/trem czyli przerw między zębami.

• Wkłady koronowo-korzeniowe – stosowane w zębach leczonych kanałowo. Mają formę sztyftu, który umieszcza się w korzeniu zęba, następnie jest na niego nakładana korona protetyczna.

• Nakłady (inlay, onlay, overlay, endokorona) – wykonywane w przypadku rozległych ubytków próchnicowych, gdy ściany zęba są zniszczone lub na tyle cienkie, że istnieje ryzyko ich złamania. Są uzupełnieniami znacznie trwalszymi i estetyczniejszymi od zwyczajnego wypełnienia.

Protezy zębowe ruchome są stosowane przy większych lub całkowitych brakach zębowych. Mogą być wyjmowane i wkładane do jamy ustnej samodzielnie przez pacjenta, co jest konieczne w codziennej higienie jamy ustnej i protezy.


Przykłady protez ruchomych to:

• Protezy szkieletowe – stosowane w rozległych ubytkach zębowych. Posiadają metalowo-akrylową konstrukcję i opierają się na zębach własnych, przez co są stabilniejsze i ich wielkość może być  ograniczona, co dla pacjenta przekłada się na większy komfort użytkowania protezy.

• Protezy szkieletowe bezklamrowe – precyzyjne elementy mocujące protezę (zasuwy, zatrzaski) są schowane w płycie protezy. Takie protezy nie posiadają klamer, które w odcinku przednim mogą pogarszać estetykę

• Protezy nakładowe – oparte na implantach lub korzeniach zębów, elementy mocujące protezę są niewidoczne.

• Częściowe i całkowite protezy osiadające – najprostsze i wykonywane z tworzyw sztucznych protezy. Muszą mieć klamry i większy zasięg w jamie ustnej w celu zapewnienia utrzymania i stabilizacji.

Zapraszamy na konsultacje protetyczną do kliniki OrthoVison.Umów się na wizytę

OrthoVision Warszawa
X

Jeśli masz pytania, zadzwoń lub napisz do nas!

WARSZAWA

Skwer Ks. Kard. Wyszyńskiego 5

01-015 Warszawa

+48 514 247 364

LUBLIN

ul. Niecała 3/2,

20-080 Lublin

+48 796 144 144

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu odpowiedzi na niniejsze zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem/am poinformowany/a o przysługujących mi prawach: dostępu do danych, możliwości ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, o prawie do przenoszenia danych, wniesienia sprzeciwu oraz o prawie do wycofania zgody. Administratorem danych osobowych jest ...